Google GDN reklamları, Google’ın anlaşmalı web sitelerinde reklamların görsel içeriklere dayalı yayınlanmasına hizmet sunan reklam modelidir. Genellikle kullanıcılar internete girdikleri esnada, video izlerken, maillerini kontrol ederken ya da farklı uygulamaları kullanırken gösterilen görüntülü veya zengin medya reklam çeşididir. Google GDN Reklamları, Google içerisinde bulunan web siteler üzerin reklam göstermenize yarayan bir ağdır. YouTube, Gmail uygulamaları da Google GDN Reklamları’ nı kapsar. Google verilerine göre bu ağ sayesinde internet nüfusunun % 90 gibi ciddi bir oranına erişebilirsiniz.

Google GDN reklamları, reklamınızla ilgilenen kişilere gösterilir. Ürün veya hizmetiniz ile alakalı web sitesiniz ziyaret ederek; geçmişteki müşterilerinize veya web sitenizi ziyaret eden kişilere yeniden hedefleme politikasını uygular. Google GDN reklamları modeli, diğer modellere nazaran dönüşüm oranının daha yüksek olduğu ve potansiyel müşterilerin daha çok yakalandığı reklam türüdür. Google GDN reklamları marka bilinirliği açısından, firmalar için bir hayli faydalı bir ağ türüdür. Bu tür sayesinde firmalara tanıtımını yapar. Böylece hedef kitlesine ve mevcut müşterine olan satışlarını artırma olanağı doğar.

 

Görüntülü Reklam Ağı Faydaları Nelerdir?

Reklam modeli içerisinde hedef kitlenize internet üzerinde hemen her platformdan hitap etme imkanı bulunur. Mobil uygulamalar, mailler, YouTube reklamları buna dahildir. Diğer reklam modelleri Google arama motoruna girip arama yapan kullanıcıları hedeflerken; Google GDN reklamları ise ürün veya hizmetlerinizle ilgilenen kullanıcılara henüz arama yapmadan reklamlarınız sunulur. Google ADS üzerinden gerçekleştirdiğiniz çalışmaların ölçümleri yapılır. Böylece hangi web sitelerinden ne kadar tıklanma aldığınız ve maliyetinizin ne kadar olduğu gibi konuları kolaylıkla görebilirsiniz.

 

Görüntülü Reklam Ağı Çeşitleri Nelerdir?

  • Metin Reklamları: Bir başlık ya da metinden oluşan reklam türüne denir. Arama ağın reklam modeli ile aynı modeldir.
  • Zengin Medya Reklamları: Reklamı inceleyen kullanıcıların reklamla nasıl etkileşimde olduklarına bağlı farklılık gösterir.
  • Görüntülü Reklamlar: Yayınladığı veya görüntülendiği web sitesinde yer alan bütün banner’dır. Reklamın bütün arka planı ve renkleri özelleştirilebilir.
  • Video Reklamlar: YouTube’un Google GDN reklamları dahil etmesi sayesinde ün kazanmış reklam türüdür.