Google Ads, Google arama sonuçları içerisinde iş ortağı sitelerin ya da çeşitli reklam modelleri ile kullanıcının karşısına çıkmayı sağlayan bir online pazarlama aracıdır. Google Ads, internet reklam dünyasının en çok bütçe ayırdığı kanaldır. Google Ads 2020 yılının Kasım ayında faaliyete geçmiş ve yaklaşık iki sene içerisinde 1 Milyondan fazla kullanıcıya sahip bir araç haline gelmiştir.

Google Ads, sanal dünya içerisinde AdWords olarak tanınır. İş dünyasının online bölümünde aktif olan firmalar, başarı yakalamak için AdWord uygulamasını kullanır. Google Ads sayesinde internet üzerindeki hedef kitleyle firma bir araya gelir. Değişen dijital dünyada Google Ads kullanımı, oldukça önemli bir noktadır. Google Ads, internet üzerinde Google arama sıralamasında reklamların, hedef kitleye ulaştırılması için kullanılır.

 

Adwords Nasıl Çalışır?

AdWords kullanımı oldukça kolay bir araçtır. Tek amaç reklamdır ve firmalar daha fazla satış yapabilmek ve hedef kitlesini geniş tutmak için AdWords aracını tercih eder. AdWords aracının kullanıcılara sağladığı en büyük kolaylık ise reklam sürecini, reklamverene detaylıca görünür kılmasıdır. Bu aracı kullanan firmalar, reklam süreci boyunca ne kadar kullanıcıya ulaştığını ve satış rakamlarının şeffaflığına rahatlıkla erişebilir.

 

Google Reklam Modelleri Nelerdir?

Google Ads, belli bir görsel veya metinle gerçekleşecek olan reklamın, oldukça ötesinde bir uygulamadır. Sunulan reklam tarzları sayesinde her alandan hedef kitleye uygun ses, görüntü ve metinlerle ulaşır.

  1. Youtube Reklamları

Son dönemin yükselen trendi Youtube reklamları; video başlangıcında ya da herhangi bir bölümünde gösterilir. Atlanabilen veya atlanamayan reklam çeşitleri vardır.

 

  1. Alışveriş Reklamları

Ürün ya da hizmetleri arama sekmesi üzerinden hedef kitle ile buluşturan reklam modelidir.

 

  1. Yeniden Pazarlama Reklamları

Marka bilinirliğini artıran reklam modelidir. Geçmişteki kullanıcılara ürün veya hizmeti hatırlatan sistemdir.

 

  1. Görüntülü Reklam Ağı

Görüntü temelli reklam kampanyalarını kapsar. Hedef kitleyi bulmak için uygun bir modeldir.

 

  1. Arama Ağı Reklamları

Belirlenen anahtar kelimelerle yapılan aramaları ilk sıralara taşıyan sistemdir. Hemen her web sitesi bu reklam modelini kullanır. Bunun nedeni metin temelli olmasıdır.